Календар державних та професійних свят
Календар свят України. Мова ділового спілкування
Анонс подій
Подій не заплановано
Пошук
Сьогодні 34-та річниця Чорнобильської катастрофи
Сьогодні 34-та річниця Чорнобильської катастрофи

Поділитися новиною:

Сьогодні 34-та річниця Чорнобильської катастрофи

26 квітня 1986 року – день найбільшої в історії людства техногенної катастрофи. Під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції сталися два вибухи. В атмосферу Землі вирвалась хмара радіоактивного пилу. Вітер поніс на північний захід радіоактивні ізотопи, які осідали на землю, проникали у воду. За числом потерпілих від аварії Україна займає перше місце серед колишніх республік СРСР.

Понад 30 років минуло з моменту аварії на ЧАЕС, але її наслідки залишаються предметом обговорення світової наукової спільноти. За визначенням світових організації UNSCEAR та ВООЗ, Чорнобильська катастрофа віднесена до аварій  ядерних об’єктів найвищого рівня. Аварія призвела до непоправних медичних, економічних, соціальних і гуманітарних наслідків. За екологічними наслідками аварія переросла у планетарну катастрофу: радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи. Міжнародна спільнота пропонувала СРСР допомогу у подоланні наслідків аварії та керівництво тодішньої держави категорично відмовилось. Проте  вже в 1987 році звернулося до Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) що експертної оцінки кроків із ліквідації наслідків аварії.

2 дні світ нічого не знав про вибух. 30 співробітників АЕС загинули внаслідок вибуху або гострої променевої хвороби протягом кількох місяців з моменту аварії. 500 тисяч людей померли від радіації, за оцінками незалежних експертів. 8,5 мільйонів жителів України, Білорусії в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення. 90784 особи було евакуйовано з 81-го населеного пункту України до кінця літа 1986 року. Понад 600 тисяч людей стали ліквідаторами аварії – боролися з вогнем і розчищали завали. 2293 українських міст і селищ із населенням приблизно 2,6 мільйона людей забруднено радіоактивними  нуклідами. Це 200 тисяч квадратних кілометрів, із них 52 тисячі – сільськогосподарські землі.

В долі українського народу, Чорнобиль став тяжким іспитом, що залишив глибокий слід не лише в пам’яті, але і  в життях людей. Нічим не виміряти горе,  смерть  та  втрату здоров’я, що принесли в Україну ті страшні дні. Понад шість тисяч мешканців Хмельниччини одними з перших кинулись на ліквідацію аварії. На жаль, не всі вийшли з того пекла живими, багатьох не стало згодом.

Мужність,  відвага,  вірність своєму громадянському обов’язку   учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС –  це те, завдяки чому наслідки катастрофи стали меншими, те, завдяки чому вдалося не допустити остаточної руйнації палаючого реактора, те, завдяки чому врятовано мільйони життів.  Ціною свого життя і здоров’я, під великими дозами опромінення герої-ліквідатори зупинили невидимого і дуже підступного ворога.

Усі ми високо цінуємо ваш подвиг, шановні ліквідатори! Прийміть нашу щиру вдячність та доземний уклін за усе, що ви зробили для України. Ви – Ті, хто врятував Світ!

Вічна пам’ять тим, хто заплатив життям за приборкання “мирного атома”!

Web-адреса: bgadmin.gov.ua/news/id/4004 | Переглядів: 264Дата публікації: 12:45 26.04.2020