Календар державних та професійних свят
Календар свят України. Мова ділового спілкування
Анонс подій
Подій не заплановано
Пошук
Свято обжинок в с. Степанівка
Свято обжинок в с. Степанівка

Поділитися новиною:

Свято обжинок в с. Степанівка

Мальовниче село Степанівка стало на один день центром мистецького життя району, адже біля місцевого закладу культури зібралася не лише громада села, а й гості: друзі та сусіди. Адже тут пройшло свято обжинок театралізоване дійство «Вроди, Боже, хліб смачний, подаруй нам мир святий», яке відбулося в рамках районного фестивалю народних звичаїв та обрядів «Фольклорне намисто Білогірщини».

Назва свята промовисто говорить сама за себе, адже дійство присвячене давній українській традиції збору врожаю, подяці землі за родючість та гарний врожай, який селяни зібрали в полі. Для району, який з діда-прадіда, славить не лише родючими чорноземами, а й мудрими господарниками, жнива, обжинки – це своєрідна дорога від дернин до буханки хліба золотого. Й не дарма говорять, що найгарячіша пора жнив минає швидко, тікає у минуле з теплими літніми днями й сповненими медового запаху короткими ночами. Й ось серпень хазяйнує на Землі! А значить – цьогоріч прийшов вінець важкої праці хлібороба.

Традиційно ця подія відзначалася піснями та святковими дійствами. Обжинки у Степанівці припали на велике релігійне свято Преображення Господнього, тому дійство розпочалося із святкового богослужіння, де за гарною традицією освячувалися яблука та інші фрукти. В цей час малеча уже на повну бавилася на атракціонах та батутах, ласувала поп-корном та солодкою ватою. А жителі села поспішали до закладу культури, аби зайняти найзручніші місця перед імпровізованою сценою.

Дійство розпочинають господині закладу культури «народний аматорський» колектив автентичного співу «Джерело» відтворює обряд в’язання бороди. Бо не можна забирати з поля всього, частину хліба слід залишити для духів ниви, щоб вони могли перезимувати. Дотримуючись цього звичаю, недожаті колоски зв’язували в пучок червоною ниткою або й виплітали колосяну китицю, справді схожу на бороду. Обрали найкращу жницю – польову царівну та заквітчаним вінком вбрали ветерана праці, колишнього комбайнера Павла Клим’юка. Надягаючи вінок, жінки примовляли, щоб в коморі завжди зерна було сповна. Відтворюючи обрядове дійство, співоче «Джерело» виконали пісні «Нива, наша нива», « Кругом женчики». А особливість їхня у тому, що ці пісні неспівані й незнанні, й у пісенну скарбничку колективу потрапили від місцевих жителів. Й співають ці обжинкові пісні лише у Степанівці!

З вітальним словом до присутніх звернувся Микола Тищук, начальник управління агропромислового та економічного розвитку, Валерій Ващук, голова Хорошівської сільської ради.

З вуст ведучої Любові Особської лунало багато теплих та щирих слів побажань на адресу комбайнерів, водіїв, трактористів, хліборобів – усіх, хто вирощує хліб святий. Особливо дякували Сергію Дем’янюку, керівнику фермерського господарства «Озера»

Музичні вітання для усіх присутніх линули від групи автентичного співу «Вишенька» Сивковецького СК, вокального ансамблю «Калина» Карасиховецького СК, вокального ансамблю «Лісова пісня» Тростянецького СБК, вокального ансамблю «Солодка ягідка» Кащенецького СБК, учасників «народного аматорського» фольклорного гурту «Забава» Білогірського РБК, солістів Кароліни Лайтар, Павла Костюка.

Частували людей запашним духмяним короваєм, який випечений з урожаю 2019 року, з пшениці, яка була вирощена на полях Хорошівської сільської ради. Куштуючи цю смачну святиню, переконуєшся, що хліб дійсно пахне полем і річкою, небом та росою, вранішньою зорею та задушевною українською піснею. Окрім короваю, люди мали нагоду скуштувати традиційних українських страв, якими була багата виставка декоративно-прикладного та ужиткового мистецтва, яка розкинулася біля клубу. А також на згадку про гарний захід усі могли сфотографуватися біля колоритної фотозони: чи то на підводі із гарбузами, чи то на тюках сіна, щедро встелених городиною.

І звісно щира подяка для С.І.Дем’янюка, керівника ФГ «Озера», В.Ф.Ващука, сільського голови за допомогу у вирішенні ряду організаторських питань, а також В.В.Мельнику, голові Білогірської селищної ради, В.П.Матвійцю, секретарю Білогірської селищної ради за сприяння участі в фестивалі колективів художньої самодіяльності з Тростянки, Карасихи, Сивок та Кащенець. На високому рівні організували свято працівники місцевих закладів культури зав. клубом Валентина Баранчук та бібліотекар Любов Величко. Щира вдячність гостинність, талант та любов до української пісні для учасниць «народного аматорського» колективу автентичної пісні «Джерело», які є хранительками пісенної спадщини своїх предків, відтворюють прекрасні архаїчні дійства, які відображають прадавній хліборобський устрій життя.

Анжела ДЗИЦЮК, директор РБК

ФОТО Ярослава ПАНАСЮКА

Альбом: Свято обжинок в с. Степанівка
Альбом: Свято обжинок в с. Степанівка
Альбом: Свято обжинок в с. Степанівка
Альбом: Свято обжинок в с. Степанівка
Альбом: Свято обжинок в с. Степанівка
Альбом: Свято обжинок в с. Степанівка
Web-адреса: bgadmin.gov.ua/news/id/3395 | Переглядів: 588Дата публікації: 08:14 21.08.2019