Календар державних та професійних свят
Календар свят України. Мова ділового спілкування
Анонс подій
Подій не заплановано
Пошук
Стан збереженості документів Національного архівного Фонду в установах, організаціях та підприємствах району
Стан збереженості документів Національного архівного Фонду в установах, організаціях та підприємствах району

Поділитися новиною:

Стан збереженості документів Національного архівного Фонду в установах, організаціях та підприємствах району

Архівний відділ районної державної адміністрації реалізовує на території району державну політику в галузі діловодства та архівної справи.На виконання Закону України “Про Національний архівний фонд та архівні установи” відділ забезпечує формування , зберігання та використання документів Національного архівного фонду, що утворюються в діяльності підприємств,установ та організацій району.

Станом на 01.06. 2019 року архівний фонд району становить 15335 одиниць зберігання за період 1944- 2018 роки.Документи розміщені в архівосховищі площею 30 м.кв.,що відповідає санітарним вимогам, встановленим для тривалого зберігання документів. Протяжність стелажних полиць -108 пог.м.

Архівні фонди району поділяються на два періоди: період радянської доби (1944-1991рр) та період незалежності України(1991-2018 ).

Фонди радянської доби представлені органами влади району, їхніми структурними підрозділами , сільськогосподарськими , промисловими підприємствами, установами освіти, охорони здоров я, культури та ін.

В документах цих фондів прослідковується розвиток району з післявоєнного часу до проголошення незалежності України, становлення всіх галузей господарства району.

Після проголошення незалежності країни розпочинаються реформи в усіх сферах гтя .В архівних документах відображені періоди реформував і агропромислового комплексу району,зміна форм власності, процеси розі і іювання та приватизації землі,майна тощо.

Упродовж останніх років велика робота ведеться по залученню на зберігання фото- відеодокументів,в яких зафіксовані важливі події суспільно-політичного,культурного життя району.

Сьогодні в архівному відділі сконцентровано 1583 фото та 84 відеосюжети,також зібрані колекції документів : спогади старожилів- очевидців Голодомору 1932-1933 років,спогади учасників Великої Вітчизняної війни. Прийнято на зберігання документи Героя Небесної сотні Подригуна Олександра та Матвійця Романа ,що загинув в зоні АТО.

Повнота архівних фондів району залежить від активноості документування діяльності діючих установ, організацій.

Джерелами формування архівного фонду району є 63 установи,в діяльності яких утворюються документи ,віднесені до НАФ, 45 установ

знаходяться в зоні спостереження архівного відділу. Це районна державна адміністрація ,її структурні підрозділи , органи місцевого самоврядування, районна,селищні та сільські виборчі комісії,установи культури ,освіти »охорони здоровая

В кожній установі створені архівні підрозділи, що забезпечують формування та зберігання документів , передавання їх на державне зберігання. За рік в установах-джерел ах компектування архіву створюється близько 400 документів.

Стільки ж документів в середньому щорічно надходить на державне зберігання. Ці документи є цінним джерелом інформації для наукових історичних досліджень.

Відповідальність за роботу з архівними документами в установах району покладена на одного із працівників і є додатковим навантаженням до основних обов’язків. Це нерідко стає причиною недостатньої роботи , несвоєчасної передачі на зберігання.

З усіх установ хочеться виділити апарат районної державної адміністрації, управління фінансів, відділ освіти, молоді та спорту, відділення Державної казначейської служби в районі, сільські ради ,що увійшли до Білогірської селищної ради. Тут своєчасно здійснюється робота по упорядкуванню документів,складанню описів .передаванню на архівне зберігання . Щорічно складаються номенклатури справ, розроблені інструкції з діловодства,інші нормативні документи з питань архівної роботи. Одночасно прошу звернути увагу керівників таких установ як управління соціального захисту .управління агропромислового та економічного розвитку,сектору культури та релігій , Вікнинської.Коритненської калузької ,Великоборовицької сільських рад на недостатню роботу працівників ,що відповідають за архівну роботу .

Основними формами роботи відділу з установами є навчання, консультації та індивідуальні заняття. Так, в поточному році проведено семінар із секретарями сільських та селищних рад, практикум із бухгалтерами сільських і слищних рад.,індивідуальні консультації з відповідальними за архів в установах.

Відділом проводиться щоденна робота щодо формування архіву соціальнозначущими документами »недопущення втрат документів на місцях, створення належних умов зберігання , пожежно-охоронного захисту ,

Важливим компонентом ,який характеризує суспільно-державну роботу архіву , є забезпечення соціально-правових запитів громадян. Згідно із Законами України „Про Національний архівний фонд та архівні установи”, ’’Про інформацію” та „Про звернення громадян” до архівної установи може звернутися будь-яка фізична або юридична особа щодо реалізації своїх соціально-економічних,політичних та особистих прав і законних інтересів .

В першому півріччі 2019 року архівним відділом видано 239 довідок на письмові звернення , 65 заявників звернулись усно. З метою своєчасного вирішення порушених в запитах питань, виконання їх в найкоротші терміни відділ вишукує різні методи та форми роботи . Інтенсивність роботи по

забезпеченню соціально-правових запитів громадян різко зросла внаслідок прийняття ряду законодавчих та нормативних документів з питань пенсійного забезпечення та з питань встановлення права власності на нерухоме майно.

Так , на протязі останніх років чи не найпоширенішою тематикою звернень є підтвердження факту віділення земельних ділянок, передавання їх у приватну власність. Щоб прискорити пошук необхідних даних сформовано справу із ксерокопіями рішень виконкомів та сесій органів місцевого самоврядування, що стосуються виділення земельних ділянок .

Для забезпечення свого права на отримання пенсії громадянин на вимогу Управління Пенсійного фонду надає цілий ряд довідок , в тому числі і про реорганізацію колишніх сільськогосподарських підприємств,де працював. Опрацювавши архівні фонди , в електронному вигляді підготовлено інформацію про зміну назви, реформування ,реорганізацію та ліквідацію кожного колишнього колгоспу , а також відділів та управлінь районної державної адміністрації. Це дає можливість оперативно виконати запити не лише громадян, а також і судових та правоохоронних органів.

Крім названих тем багато звернень про підтвердження трудового стажу, відпусток по догляду за дитиною, перебування членом колгоспу ,родинні відносини,реабілітація жертв політичних репресій , інші факти . 43 запити із загальної кількості- це запити юридичних осіб,що стосуються реорганізації , історії підприємств . Переважна кількість звернень від жителів нашого району, 15-з інших районів області, 9 з інших областей, 5- з-за кордону

Архівний відділ надає можливість користуватися документами учням та вчителям шкіл району,студентам для підготовки до уроків ,написання рефератів, курсових робіт .Останнє дослідження було з теми політичних репресій 30-х років.

Інформація у ментів архіву постійно використовується при підготовці матеріалів в мну газету та на сторінку відділу на сайті РДА.

Разом з тим, в роботі архівної установи району є цілий ряд проблем , що не вирішуються багато років. Архівосховище з 2005 року є перевантаженим ,що обмежує можливості для приймання документів.

Слабка матеріальна база: відділ не має копіювальної техніки, інших необхідних для роботи засобів.

Функції по зберіганню документів в районі виконує ще одна архівна установа- районний трудовий архів, потреба в створенні якої виникла у зв”язку з тим ,що цілий ряд сільськогосподарських підприємств, інших установ району припинили свою діяльність і документи по заробітній платі і трудовому стажу залишилися без власника.

Створений в 2004 році комунальний архів зберігає документи 101 фонду в кількості 10015 справ

За документами цього архіву видаються довідки про розмір заробітної плати та трудовий стаж , необхідні для встановлення пенсії.За шість місяців поточного року видано 430 таких довідок. Документи трудового архіву

розміщені в арендованому приміщенні селищної ради площею 22 м.кв.,яке насьогодні також перевантажене.

Незважаючи на проблеми, на малу штатну чисельність при значно збільшеному об”ємі роботи, архівна служба району і надалі буде робити все для того, щоб примножувати »надійно зберігати та використовувати архівну спадщину -безцінне джерело історії нашого краю.

 

Начальник архівного відділу РДА                                                                                                      В. Ящук

Web-адреса: bgadmin.gov.ua/news/id/3254 | Переглядів: 587Дата публікації: 14:44 01.07.2019