Календар державних та професійних свят
Календар свят України. Мова ділового спілкування
Анонс подій
Подій не заплановано
Пошук
Як правильно давати гроші в борг
Як правильно давати гроші в борг

Поділитися новиною:

Як правильно давати гроші в борг

У рамках проекту “Я маю право”, який реалізується фахівцями системи безоплатної правової допомоги та органів юстиції на території всієї України, працівники відділу «Білогірське бюро правової допомоги» Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформують. Позичати людям гроші - явище поширене. І те, що багато хто не бажає повертати борги, теж далеко не новина. Саме в такому випадку люди задаються питанням: «Як отримати назад свої кошти?». Щоб уникнути неприємних ситуацій, звісно, гроші краще не позичати взагалі. Або хоча б дотримуватися наступних рекомендацій.

Борг під розписку

Це найбільш зручний спосіб оформити позику. Наявність розписки значно збільшує шанси отримати назад видані в борг гроші. Питання лише в тому, щоб розписка була написана без помилок.

На жаль, на практиці досить часто підписують такі розписки, з яких зовсім нічого не зрозуміло: хто видав кошти, хто їх отримав, хто і коли повинен борг повернути. Навіть на швидку руку «накидана» без помилок розписка вже виступає доказом того, що гроші були видані в борг. І в разі виникнення конфлікту і подальшого його розгляду в суді подібні розписки використовують без будь-яких проблем.

У розписці повинні бути наступні дані:

1) Прізвище, ім'я, по батькові кредитора і позичальника.

2) Інформація з паспорта (де проживає, номер паспорта і так далі).

3) На який період надається позика.

4) Скільки грошей видається в борг.

5) Коли необхідно сплатити позику.

6) Реквізити розписки (місто і дата) та підпис позичальника.

Ще один варіант оформити розписку - звернутися до нотаріуса, який сам відредагує текст документу, а підпис позичальника затвердить печаткою в законному порядку. Реєстрація розписки в нотаріальній конторі є абсолютно добровільною справою. І це робиться з однією-єдиною метою: щоб позичальник не зміг від документу відмовитися. Оскільки один екземпляр розписки зберігається у нотаріуса, це означає, що дублікат при знищенні документу зуміє отримати як будь-яка зі сторін, так і суд.

Укладання договору позики

Найкращий спосіб видачі грошей в борг - це підписання між кредитором і позичальником договору позики. Даному варіанту варто віддати перевагу тому, що в контракті можна детально визначити всі найважливіші моменти угоди: обов'язки сторін, штрафи і пені, терміни і так далі.

Отже, у договорі позики за несвоєчасне повернення грошей можна встановити покарання у вигляді штрафу та/або пені. Їх дозволяється прописувати за згодою сторін. Але треба розуміти, що штраф - це не спосіб наживи. Надто високу пеню в суді можна зменшити. Для цього потрібно заявити відповідне клопотання. Зазвичай пеня становить 0,01-0,15% від суми позики за день прострочення.

Договір позики за загальним правилом вступає в силу з моменту передачі грошей, але інше може бути зазначено в самому тексті угоди. Наприклад, “договір вступає в силу з моменту підписання угоди”. Найчастіше сторони розписуються у договорі і відразу передають гроші. Але це можна зробити і пізніше. Тоді передача коштів оформляється за допомогою підписання акту прийому-передачі.

Форма договору позики схожа з формою розписки. Тобто угоду можна скласти як в простій письмовій формі, так і завірити нотаріально. У більшості випадків достатньо першого варіанту. За умови правильності оформлення договору він є повноцінним доказом наявності боргу.

Що стосується нотаріально завіреної угоди, то її плюси схожі з позитивними ознаками розписки і ще одною особливістю - борг можна стягнути в наказному провадженні. А це означає економію часу. Так, в позовному провадженні судова тяганина може тривати 2 місяці, а в наказному - всього лише 72 години. Тобто при нотаріально завіреному договорі борг можна повернути значно швидше.

Відмова повернення боргу

Якщо ж позичальник віддавати позику відмовляється, то можна сміливо звертатися з позовом до суду. Але важливо зробити це протягом 3 років, бо на вимоги про повернення боргу поширюється строк позовної давності. І якщо ці 3 роки пройдуть, то кредитору з грошима можна буде попрощатися.

Що стосується передачі коштів в борг під чесне слово, то такі ситуації зустрічаються рідко. Під обіцянку часто гроші позичають родичам або хорошим друзям, тому розписки і не беруть. Однак слід розуміти, що ситуації трапляються різні, а без розписки повернути борг буде просто неможливо.

 

За матеріалами Білогірського бюро правової допомоги

Web-адреса: bgadmin.gov.ua/news/id/2575 | Переглядів: 311Дата публікації: 11:04 26.09.2018