Анонс подій
Подій не заплановано
Пошук
Стан довкілля Хмельницької області за результатами моніторингових спостережень у жовтні 2017 року
Стан довкілля Хмельницької області за результатами моніторингових спостережень у жовтні 2017 року

Поділитися новиною:

Стан довкілля Хмельницької області за результатами моніторингових спостережень у жовтні 2017 року

Спостереження за станом атмосферного повітря проводилися Хмельницьким обласним центром з гідрометеорології на двох стаціонарних постах в місті Хмельницькому. Протягом жовтня 2017 року в місті Хмельницькому спостерігалось забруднення атмосферного повітря діоксидом азоту та формальдегідом середньомісячні концентрації яких становили 1,52 ГДК та 1,05 ГДК відповідно (у 2016 році діоксиду азоту — 1,24 ГДК, формальдегіду – 1,97 ГДК). По іншим забруднюючим речовинам, за якими велись спостереження, перевищень гранично допустимих концентрацій не зафіксовано.

В порівнянні з відповідним періодом минулого року за вмістом забруднюючих речовин в атмосферному повітрі спостерігалось збільшення середньомісячних концентрацій діоксиду азоту у 1,22 рази, діоксиду сірки у 1,3 рази, оксиду азоту у 1,07 рази, оксиду вуглецю у 1,08 рази, а також зменшення середньомісячних концентрацій аміаку у 1,2 рази, пилу у 1,24 рази, фенолу у 1,31 рази, формальдегіду у 1,87 рази та хлористого водню 1,3 рази.

Хмельницьким обласним центром з гідрометеорології та Хмельницьким обласним управлінням водних ресурсів у звітному періоді 2017 року відбирались проби поверхневих вод річок Случ, Хомора та Дністер. Аналіз якості поверхневих вод суші здійснювався за басейновим принципом. Розглядалися такі головні річкові басейни: Дністер,Дніпро, Південний Буг.

Поверхневі води басейну р.Дніпро характеризувалися підвищеним вмістом розчинених органічних речовин, азоту амонійного, марганцю, міді, нітритів, хрому (6+), фенолів.

БСК5 перевищував гранично допустимі концентрації для водойм рибогосподарського призначення у 1,9 рази, найвище значення зафіксовано на позначці 2,0 ГДКрг, у воді р.Случ (0,5 км нижче м.Старокостянтинів ).

Вміст азоту амонійного перевищував допустимі рівні рибогосподарських нормативів у 2,8 рази (найбільше значення цього показника зафіксовано 0,5 км нижче м.Старокостянтинів і становило 4,6 ГДКрг).

За вмістом міді середнє значення перевищувало гранично допустимі концентрації для водойм рибогосподарського призначення у 4,25 рази, за вмістом марганцю — у 2,8 рази (найвище значення зафіксовано на позначці 3,2 ГДКрг, у воді р.Случ, вище м.Старокостянтинів), за вмістом нітритів – у 2,2 рази (найвище значення зафіксовано на позначці 2,8 ГДКрг, у воді р.Случ, вище м.Старокостянтинів), фенолів – у 2,5 рази.

Середнє значення хрому (+6) перевищувало гранично допустимі концентрації для водойм рибогосподарського призначення у 4,8 рази. (найбільше значення цього показника зафіксовано у воді р.Случ, нижче м.Старокостянтинів і становило 5 ГДКрг).

Також показник БСК20  перевищував гранично допустимі концентрації для водойм господарсько-побутового призначення у 1,6 рази, найвище значення зафіксовано на позначці 2,2 ГДКрг у воді річки Случ (с.Чернелівка, водозабір м.Хмельницький).

Поверхневі води басейну р.Південний Буг характеризувалися підвищеним вмістом розчинених органічних сполук, азоту амонійного, нітритів, хрому (6+), фенолів, марганцю та міді.

Показник БСК5 перевищував гранично допустимі концентрації для водойм рибогосподарського призначення у 1,8 рази (найвище значення зафіксовано на позначці 3,1 ГДКрг, 1 км нижче м.Хмельницький).

Вміст азоту амонійного в р.Південний Буг перевищував допустимі рівні рибогосподарських нормативів у 10,1 рази (найбільше значення цього показника зафіксовано 1 км нижче м.Хмельницький і становило 27,4 ГДКрг).

Вміст нітритів в р.Південний Буг перевищував допустимі рівні рибогосподарських нормативів у 4,5 рази (найбільше значення цього показника зафіксовано на позначці 12 ГДКрг, 1 км нижче м.Хмельницький).

Вміст фенолів перевищував гранично допустимі концентрації для водойм рибогосподарського призначення у 2,3 рази.

Вміст марганцю перевищував гранично допустимі концентрації для водойм рибогосподарського призначення у 10,45 рази у воді р.Бужок (смт.Меджибіж 0,2 км вище гирла).

Вміст міді перевищував гранично допустимі концентрації для водойм рибогосподарського призначення у 3,2 рази (у воді р.Бужок, в межах смт.Меджибіж).

Середнє значення хрому (+6) перевищувало гранично допустимі концентрації для водойм рибогосподарського призначення у 4,2 рази. (найбільше значення цього показника зафіксовано 1 км нижче м.Хмельницький і становило 6,4 ГДКрг).

У поверхневих водах басейну р. Дністер спостерігалось перевищення гранично допустимих концентрацій для водойм господарсько-питного водокористування вмісту показника БСК20  у 1,4 раз.

Моніторинг радіаційного фону на території області протягом жовтня 2017 року забезпечувався щоденно обласним центром з гідрометеорології на постах спостереження у містах Хмельницькому, Шепетівці і Кам’янці-Подільському та селищах міського типу Ямполі Білогірського району і Новій Ушиці.

За даними радіоекологічного моніторингу потужність експозиційної дози гама-випромінювання протягом жовтня не перевищувала допустимих рівнів і становила 11-13 мкР/год.

Концентрація радіоактивних речовин в атмосферному повітрі населених пунктів, де розміщені постійні пости спостережень ХАЕС (Нетішин, Остріг, Славута, Білотин, Межеричі, Ст. Кривин, Мізоч), менша гранично допустимих концентрацій. Рівень гамма-фону в санітарно-захисній зоні та зоні спостереження ХАЕС відповідав природному фону і становив– 9-10 мкЗв/год.

Активність радіонуклідів в викидах з вентиляційної труби ХАЕС у навколишнє середовище протягом жовтня не перевищувала допустимих рівнів.

 

 

За інформацією Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів  облдержадміністрації

Web-адреса: bgadmin.gov.ua/news/id/1978 | Переглядів: 51Дата публікації: 13:15 01.12.2017