Анонс подій
Подій не заплановано
Пошук
Положення щодо виплати орендної плати, на які доцільно звертати увагу при укладенні договору оренди землі
Положення щодо виплати орендної плати, на які доцільно звертати увагу при укладенні договору оренди землі

Поділитися новиною:

Положення щодо виплати орендної плати, на які доцільно звертати увагу при укладенні договору оренди землі

05 квітня 2015 року набрав чинності Закон України № 191-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)», який вносить зміни до Земельного кодекс України, Закону «Про оренду землі», «Про особисте селянське господарство».

По-перше, слід вказати, що згідно з частиною першою статті 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Тому власник земельної ділянки вправі не підписувати договір оренди землі на умовах, запропонованих іншою стороною. Він може запропонувати іншу редакцію будь-якого із положень договору.

 Слід зазначити, що неуважність при вивченні тексту проекту договору в майбутньому може негативно відобразитись на правах та інтересах власника земельної ділянки.

 Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

 Стаття 22 цього ж Закону передбачає, що орендна плата справляється у грошовій формі. За згодою сторін  розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.

 Що ж до розрахунків орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, то оплата здійснюються виключно у грошовій формі.

 Типовим договором оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. № 220, передбачено, що при визначенні орендної плати у натуральній формі, у договорі зазначаються перелік, кількість або частка продукції, одержуваної із земельної ділянки, якісні показники продукції, місце, умови, порядок, строки поставки; відробіткової - види, обсяги, строки і місце надання послуг, види, обсяги, строки і місце виконання робіт).

 *Слід зауважити на тому, що хоча й Постанова КМУ «Про затвердження Типового договору оренди землі» є чинною, враховуючи зміни до Закону України «Про оренду землі», така форма орендної плати як відробіткова в Законі вже не передбачена.

 Зазначимо, що у непоодиноких випадках у договорах не визначають вказані характеристики. При такому стані справ орендар може штучно завищувати вартість відповідної продукції, а отже – і розмір орендної плати. Часто орендар кожного року виплачує різну продукцію, або одну продукцію, але різної вартості, жодним чином не погоджуючи це із власниками орендованих земель. Тому доцільно у тексті договору вказувати кількість зерна, цукру, олії чи іншої сільськогосподарської продукції, яка підлягає виплаті, зазначати конкретні роботи, місце і час їх надання.

 Необхідно звертати увагу також на термін виплати орендної плати. Такий термін має бути чітко визначений, має бути зазначена конкретна дата її виплати за кожен період. Часто у договорах зазначають право орендаря в односторонньому порядку змінювати вказані терміни. Такі положення можуть суттєво погіршити права власника, тому зазначення їх у договорах слід оминати.

       Для отримання детальної інформації та консультацій, звертайтеся до Білогірського бюро правової допомоги. смт. Білогір’я, вул. Шевченка,44. Тел. 2-04-68

 

             За матеріалами Білогірського бюро правової допомоги

Web-адреса: bgadmin.gov.ua/news/id/1969 | Переглядів: 61Дата публікації: 16:24 29.11.2017