Анонс подій
Подій не заплановано
Пошук
Останнім часом на території району відбувається активне поширення Борщівника Сосновського.
Останнім часом на території району відбувається активне поширення Борщівника Сосновського.

Поділитися новиною:

Останнім часом на території району відбувається активне поширення Борщівника Сосновського.

Ця небезпечна рослина не відноситься до природніх видів рослин Хмельниччини, але вона легко «мігрує» в екосистемі і сьогодні вже реєструється у всіх районах області обабіч доріг, річок, лісів, поступово перебирається на дачні ділянки та землі інших категорій. Висота рослини – до 2 метрів, вона порушує нормальне природне функціонування місцевих екологічних систем, адже пригнічує природну рослинність, створюючи навколо себе власне середовище, що є неприйнятим для інших видів, які після її заселення більше не ростуть.

     Крім шкоди для довкілля, має надзвичайно небезпечний вплив на здоров’я людини, оскільки – це отруйна рослина. Контакт  з його частинами (листя, пагін) викликає подразнення та опіки шкіри за рахунок того, що всі вони містять фуранокумаріни – речовини, що різко підвищують чутливість  організму до ультрафіолетового випромінювання. Найсильніші опіки борщівник викликає, стикаючись з шкірними покривами в ясні, сонячні дні. Але щоб отримати опіки, достатньо й            нетривалого, і несильного опромінення  сонцем ділянки шкіри, забрудненої соком рослини. Як правило, на уражених ділянках шкіри виникає опік другого ступеня (пухирі, заповнені рідиною). Особлива  небезпека полягає у тому, що дотик до рослини спочатку не дає жодних  неприємних відчуттів і на це можна просто не звернути уваги. Така ситуація є вкрай небезпечною для дітей.

     Борщівник також  є контактним і дихальним  алергеном і має сильний запах, який відчувається вже в п’яти  метрах від рослини.

     Таким чином, розповсюдження борщівника Сосновського є небезпечним явищем, що потребує невідкладних дій.

     На даний час рослини знаходяться на стадії утворення насіння, яке швидко розноситься з вітром і переноситься водою. Тому необхідно терміново вжити заходів, щоб не допустити цього. В першу чергу слід скосити квітуючі рослини, для запобігання  міграції насіння на нові місця, а потому обробити хімічними засобами для повного знищення.

     Органам місцевого самоврядування слід звернути увагу на те, що за невиконання заходів боротьби з бур’янами, у тому числі з борщівником Сосновського, землекористувачами та землевласниками, статтею 152 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил благоустрою населених пунктів України у вигляді штрафу (юридичні особи – 850-1700грн, фізичні особи – 340-1360 грн).

     Науковцями пропонуються такі методи боротьби з цим бур’яном:

     Агротехнічний та механічний. Оранка декілька разів за вегетаційний період (через кожні 3-4 тижні), починаючи з моменту відростання борщівника) впродовж від 2-3 до 5-7 років.

     Восени оранку на полях, зарослих борщівником, проводити не можна, бо це сприятиме накопиченню насіння в грунті і викорінення буде розтягуватися ще на кілька днів. Плоскорізний обробіток підрізування коренів на глибині 5-10 см. Індивідуальний спосіб з використання ручної лопати рано-навесні потрібно зрізати (зрубати) точку росту борщівника нижче кореневої шийки. Якщо зрубати вище, на корені залишаться сплячі бруньки, які підуть у ріст. Дрібні однорічні сходи борщівника легко знищити  прополюванням. Скошування до періоду цвітіння і не пізніше, як через 2-3 тижні після  першого скошування. Не потрібно допускати рослину до цвітіння. Це найбільш ефективний і доступний метод. Обрізування квіток у фазах бутонізації – початок цвітіння. Цей спосіб ефективний, але небезпечний через ймовірність отримати дерматози. Спалювання насіння борщівника саме в період його дозрівання, дотримуючись правил протипожежної безпеки. Агротехнічні заходи у боротьбі з борщівником Сосновського найбільш ефективні після хімічної обробки вегетуючих рослин.

     Хімічний метод. Обробка гербіцидами гліфосатної групи. Перший раз – з початку  відростання борщівника, другий – через 15- 20 днів, обов’язково до цвітіння. Біологічні властивості борщівника виключають можливість його повного знищення в результаті лише одноразового застосування гербіцидів. Після першої обробки і знищення вегетативної маси на цій же площі необхідно  провести повторний обробіток для знищення сходів борщівника. При внесенні гербіцидів необхідно забезпечити не менше, як 80 % змочування рослини. При  використанні гліфосатів часто збільшують норми їх застосування, але відсутні дослідження щодо впливу гербіцидів на рослини і довкілля. Для знищення борщівника найбільш ефективним  є механічний та хімічний методи.

     Не рекомендується: скошувати борщівник в період закінчення цвітіння і початку  зав’язування плодів, тому що це не матиме ефекту, якщо тільки скошені рослини(можливо тільки плоди рослин) не будуть знищені відразу  після скошування (зібрані у купи і спалені); залишати скошений борщівник на місці. Насіння  борщівника здатне дати сходи у фазі воскової стиглості; скошування борщівника у період осипання насіння з рослин, особливо у вітряну погоду; бути роздягненим або мати незахищені ділянки тіла. Краще використовувати водонепроникний захисний одяг; восени виконувати  оранку на полях, зарослих борщівником, бо це буде сприяти нагромадженню насіння в грунті; спалювання насіння борщівника можна, коли воно добре підсохне, буде легко обсипатися. Тому зрізування парасольок з сухим насінням треба виконувати обережно і акуратно.

    

     Ю.Лісняк

     головний спеціаліст Держпром спожив служби Хмельницької області.

Web-адреса: bgadmin.gov.ua/news/id/1682 | Переглядів: 75Дата публікації: 09:55 09.08.2017