Анонс подій
Подій не заплановано
Пошук
Як зареєструвати право власності за померлою особою?
Як зареєструвати право власності за померлою особою?

Поділитися новиною:

Як зареєструвати право власності за померлою особою?

Життя - річ непередбачувана. Більшість людей у момент розлуки з рідною людиною відчувають страх, розпач та шалений стрес. У такі хвилини складно думати про спадщину, але все ж таки владнати усі юридичні моменти після смерті близьких необхідно. Тому сьогодні про те, що робити, якщо Ваш спадкодавець саме оформлював право власності, наприклад, на будинок, але раптово … помер. Наразі українським законодавством передбачена норма, що дозволяє зареєструвати право власності за померлою особою. Для цього обов'язково має бути заведена спадкова справа (відкрити спадкову справу можна у нотаріуса або у посадової особи органу місцевої влади, що має право надавати обмежене коло нотаріальних послуг). Які документи необхідно подати?

         Звернутися для оформлення спадщини необхідно протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця.

Реєстрація права власності за спадкодавцем проводиться на підставі заяви спадкоємця. Необхідно подати документи, що підтверджують набуття спадкодавцем права власності на нерухоме майно. Також необхідно подати витяг із Спадкового реєстру про наявність заведеної спадкової справи та документ, що містить відомості про склад спадкоємців. Останній має бути виданий нотаріусом чи уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, якими заведено відповідну спадкову справу. Реєстратор вносить до Державного реєстру прав відомості про спадкодавця з обов'язковим зазначенням відомостей про смерть такої особи.

Варто зазначити, що у разі коли нерухоме майно розташоване в межах декількох територій - Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва чи м. Севастополя, реєстрація прав проводиться в межах однієї території, що обрана заявником.

Хто здійснює відповідну реєстрацію?

         Державна реєстрація прав проводиться за заявою державним реєстратором в межах області, де розташоване майно. Але підкреслюю, що реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва проводиться лише тим нотаріусом, яким вчинено таку дію.

Також з урахуванням місцезнаходження нерухомого майна зареєструвати право власності за померлою особою може нотаріус, який відкрив спадкову справу. Для спадкоємця такий варіант буде найзручнішим.

Складні ситуації. Як знайти вихід?

Ситуація №1

Існує декілька спадкоємців, один без згоди іншого відкриває спадкову справу. Інший спадкоємець хоче змінити нотаріуса для оформлення права власності. Що робити?

           Спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої першою заяви про прийняття спадщини. При заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність справи, договору, заповіту.

Спадкові справи, відкриті з порушенням вимог Цивільного кодексу України, повинні бути передані за належністю нотаріусу, до компетенції якого входить ведення цієї спадкової справи. Теж саме при встановленні факту одночасного відкриття декількох спадкових справ.

У разі наявності у одного із спадкоємців бажання оформлювати спадщину у іншого нотаріуса чинне законодавство не передбачає передачу спадкової справи від одного нотаріуса до іншого.

Ситуація №2

Що робити, коли декілька спадкоємців? За ким оформити право власності?

             У першу чергу право на спадкування мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки. У другу - рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері. Третя черга - рідні дядько та тітка спадкодавця, у четверту чергу - особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини, п'ята черга - інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, а також утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

 

Ситуація №3

Якщо нотаріусу анулювали свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю?

            У разі анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, нотаріус зобов'язаний передати справи до нотаріального архіву області.

При зверненні фізичної чи юридичної особи до іншого нотаріуса щодо видачі свідоцтва про право на спадщину у тих випадках, коли спадкову справу передано на зберігання до архіву, нотаріус витребовує з державного нотаріального архіву відповідну справу разом із відповідними документами та оформлює спадщину.

Ситуація №4

Відкрили спадкову справу на території так званих ДНР чи ЛНР, що робити?

             Якщо спадкова справа була заведена у державній нотаріальній конторі

Державні нотаріальні контори Донецької та Луганської областей, що були розташовані на тимчасово неконтрольованій території, на сьогодні переміщені у населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Архіви державних нотаріальних контор, що переміщені, залишились у приміщеннях державних нотаріальних контор, що були розташовані на тимчасово неконтрольованої території. Доступ до зазначених архівів, а також до державних нотаріальних архівів Донецької та Луганської областей на даний час відсутній у зв'язку із захопленням цих приміщень представниками незаконних озброєних формувань.

У зв'язку з вищевикладеним видати свідоцтва про право на спадщину за спадковими справами, які заведені у зазначених нотаріальних конторах, на сьогодні неможливо.

Водночас визнати право власності на спадкове майно в порядку спадкування спадкоємець може шляхом звернення до суду з позовом про визнання права власності в порядку спадкування.

Для визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку до суду необхідно надати в тому числі постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Якщо спадкова справа була заведена у приватного нотаріуса

На сьогодні доступ до архівів приватних нотаріусів, які здійснювали чи здійснюють приватну нотаріальну діяльність на території населених пунктів, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, відсутній. У зв'язку з тим, що архіви залишились у приміщеннях, які розташовані на таких територіях.

Крім того тимчасово припинено доступ нотаріусів до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції, а саме: Державного реєстру обтяжень рухомого майна, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Спадкового реєстру, Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів та до Єдиного реєстру довіреностей до закінчення антитерористичної операції на сході України.

Для вирішення питання з оформлення спадкових прав спадкоємець може звернутися до суду для визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування. Водночас законодавством визначено, що відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця такого права. При цьому слід зазначити, що видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена.

 

Ситуація №5

Нотаріусу анулювали доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно

          У разі анулювання доступу нотаріуса до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, нотаріус позбавлений можливості вносити інформацію до цього реєстру у разі вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном.

Однак якщо нотаріус вже розпочав здійснювати реєстраційну дію і доступ до реєстру йому було заблоковано, то Мін'юст вирішує питання про передачу справи іншому нотаріусу, що забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі.

Тема спадкування є однією з найскладніших та найменш приємних, але вона є дуже важливою. Громадяни повинні розуміти алгоритм дій у разі, якщо спадкодавець не встиг зареєструвати своє право власності за життя. За довідковою інформацією

      Для отримання детальної інформації та консультацій, звертайтеся до Білогірського бюро правової допомоги. смт. Білогір’я, вул. Шевченка,44. Тел. 2-04-68

 

             За матеріалами Білогірського бюро правової допомоги

Web-адреса: bgadmin.gov.ua/news/id/1504 | Переглядів: 121Дата публікації: 11:14 11.05.2017